Google+

2013 Varsity Cup & Shield Fixtures

Jan 4 • General News, National, Varsity & Club, Varsity Cup • 572 Views • No Comments

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

The 2012 Varsity Cup Final between Tuks vs Maties in Pretoria - Tuks used homeground advantage well to win the 2012 title. Photo by Bruce Taylor /Rugby15.

Monday, February 4:

• FNB Maties v FNB UJ, Danie Craven Stadium – 5pm (TV)
• FNB NWU-Pukke v FNB UP-Tuks, Fanie du Toit Sports Grounds – 7pm (TV)
• FNB UCT v FNB NMMU, UCT Rugby Fields – 7pm
• FNB Wits v FNB Shimlas, Wits Rugby Stadium – 7pm

Monday, February 11:

• FNB UP-Tuks v FNB UCT, Tuks Rugby Stadium – 5pm (TV)
• FNB NMMU v FNB Wits, NMMU Stadium – 7pm (TV)
• FNB UJ v FNB NWU-Pukke, UJ Stadium – 7pm
• FNB Shimlas v FNB Maties, Xerox Shimla Park – 7pm

Monday, February 18:

• FNB Shimlas v FNB UP-Tuks, Xerox Shimla Park – 5pm (TV)
• FNB Maties v FNB NMMU, Danie Craven Stadium – 7pm (TV)
• FNB Wits v FNB NWU-Pukke, Wits Rugby Stadium – 7pm
• FNB UCT v FNB UJ, UCT Rugby Fields – 7pm

Monday, February 25:

• FNB Wits v FNB UJ, Wits Rugby Stadium – 5pm (TV)
• FNB UP-Tuks v FNB Maties, Tuks Rugby Stadium – 7pm (TV)
• FNB NWU-Pukke v FNB UCT, Fanie du Toit Sports Ground – 7pm
• FNB NMMU v FNB Shimlas, NMMU Stadium – 7pm

Monday, March 4:

• FNB UCT v FNB Maties, UCT Rugby Fields – 5pm (TV)
• FNB Shimlas v FNB NWU-Pukke, Xerox Shimla Park – 7pm (TV)
• FNB UP-Tuks v FNB Wits, Tuks Rugby Stadium – 7pm
• FNB NMMU v FNB UJ, NMMU Stadium – 7pm

Monday, March 11:

• FNB NWU-Pukke v FNB NMMU, Fanie du Toit Sports Ground – 5pm (TV)
• FNB UJ v FNB UP-Tuks, UJ Stadium – 7pm (TV)
• FNB Shimlas v FNB UCT, Xerox Shimla Park – 7pm
• FNB Wits v FNB Maties, Wits Rugby Stadium – 7pm

Monday, March 18:

• FNB UJ v FNB Shimlas, UJ Stadium – 5pm (TV)
• FNB Maties v FNB NWU-Pukke, Danie Craven Stadium – 7pm (TV)
• FNB NMMU v FNB UP-Tuks, NMMU Stadium – 7pm
• FNB UCT v FNB Wits, UCT Rugby Fields – 7pm

Monday, March 25:

• Semifinal One: Log position 1 v Log position 4 – 4.30pm (TV)
• Semifinal Two: Log position 2 v Log position 3 – 7pm (TV)

Monday, April 8:

• Final: Semifinal winner One v Semifinal winner Two – 7pm (TV)

Varsity Shield 

Monday, January 28:

• FNB UKZN v FNB UFH, Peter Booysen Sports Park – 5pm (TV)
• FNB UWC v FNB TUT, UWC Sport Stadium – 7pm (TV)
• Bye: FNB CUT

Thursday, January 31:

• FNB CUT v FNB UWC, CUT Rugby Stadium – 7pm
• FNB TUT v FNB UKZN, TUT Stadium – 7pm
• Bye: FNB UFH

Monday, February 4:

• FNB UFH v FNB TUT, Davidson Rugby Stadium – 7pm
• FNB UKZN v FNB CUT, Peter Booysen Sports Park – 7pm
• Bye: FNB UWC

Monday, February 11:

• FNB CUT v FNB UFH, CUT Rugby Stadium – 7pm
• FNB UWC v FNB UKZN, UWC Sport Stadium – 7pm
• Bye: FNB TUT

Monday, February 18:

• FNB TUT v FNB CUT, TUT Stadium – 7pm
• FNB UFH v FNB UWC, Davidson Rugby Stadium – 7pm
• Bye: FNB UKZN

Monday, February 25:

• FNB UFH v FNB UKZN, Davidson Rugby Stadium – 7pm
• FNB TUT v FNB UWC, TUT Stadium – 7pm
• Bye: FNB CUT

Monday, March 4:

• FNB UWC v FNB CUT, UWC Sport Stadium – 7pm
• FNB UKZN v FNB TUT, Peter Booysen Sports Park – 7pm
• Bye: FNB UFH

Monday, March 11:

• FNB TUT v FNB UFH, TUT Stadium – 7pm
• FNB CUT v FNB UKZN, CUT Rugby Stadium – 7pm
• Bye: FNB UWC

Monday, March 18:

• FNB UFH v FNB CUT, Davidson Rugby Stadium – 7pm
• FNB UKZN v FNB UWC, Peter Booysen Sports Park – 7pm
• Bye: FNB TUT

Monday, March 25:

• FNB CUT v FNB TUT, CUT Rugby Stadium – 7pm
• FNB UWC v UFH, UWC Sport Stadium – 7pm
• Bye: FNB UKZN

Monday, April 1:

• Final: Log position 1 v Log position 2 – 5pm (TV)

Steinhoff Koshuisrugby Championships 

Monday, February 18:

• Steinhoff Maties v Steinhoff NMMU, Danie Craven Stadium – 5pm
• Steinhoff Wits v Steinhoff Shimlas, Wits Rugby Stadium – 5pm

Monday, February 25:

• Steinhoff Wits v Steinhoff UJ, Wits Rugby Stadium – 3pm
• Steinhoff UP-Tuks v Steinhoff Maties, Tuks Rugby Stadium – 5pm
• Steinhoff NWU-Pukke v Steinhoff NMMU, Fanie du Toit Sports Grounds – 5pm

Monday, March 4:

• Steinhoff UCT v Steinhoff UJ, UCT Rugby Fields – 3pm

Monday, March 11:

• Steinhoff NWU-Pukke v Steinhoff UP-Tuks, Fanie du Toit Sports Grounds – 3pm
• Steinhoff Shimlas v Steinhoff UCT, Xerox Shimla Park – 5pm

Monday, March 18:

• Steinhoff UJ v Steinhoff Shimlas, UJ Stadium – 3pm
• Steinhoff Maties v Steinhoff NWU-Pukke, Danie Craven Stadium – 5pm
• Steinhoff NMMU v Steinhoff UP-Tuks, NMMU Stadium – 5pm
• Steinhoff UCT v Steinhoff Wits, UCT Rugby Fields – 5pm

Monday, March 25:

• Hertz Pool 1 v Pennypinchers Pool 2 – TBA
• Pennypinchers Pool 1 v Hertz Pool 2 – TBA

Monday, April 8:

• Final: Semifinal winner One v Semifinal winner Two – 4.45pm (TV)

Varsity Young Guns

Monday, February 18:

• FNB Shimlas v FNB UP-Tuks, Xerox Shimla Park – 3pm
• FNB UCT v FNB NMMU, UCT Rugby Fields – 5pm

Monday, February 25:

• FNB NWU-Pukke v FNB Wits, Fanie du Toit Sports Grounds – 5pm
• FNB NMMU v Steinhoff Maties Jrs, NMMU Stadium – 5pm

Monday, March 4:

• FNB Shimlas v FNB NWU-Pukke, Xerox Shimla Park – 5pm
• FNB UP-Tuks v FNB Wits, Tuks Rugby Stadium – 5pm
• FNB NMMU v FNB UJ, NMMU Stadium – 5pm
• FNB UCT v Steinhoff Maties Jrs, UCT Rugby Fields – 7pm

Monday, March 11:

• FNB NWU-Pukke v FNB UP-Tuks, Fanie du Toit Sports Grounds – 3pm
• FNB UJ v FNB UCT, UJ Stadium – 5pm
• FNB Wits v FNB Shimlas, Wits Rugby Stadium – 5pm

Monday, March 18:

• Steinhoff Maties Jrs v FNB UJ, Danie Craven Stadium – 3pm

Monday, March 25:

• Semifinal One: Log position 1 v Log position 4 – TBA
• Semifinal Two: Log position 2 v Log position 3 – TBA

Monday, April 1:

• Final: Semifinal winner One v Semifinal winner Two – 7pm (TV)

Related Posts

Leave a Reply

« »