2016 BOLAND UNDER 18 TEAMS ANNOUNCED

May 28 • Craven Week, Craven Week Teams, General News, School • 6172 Views • 2 Comments on 2016 BOLAND UNDER 18 TEAMS ANNOUNCED

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 2.00 out of 5)
Loading...

The Boland Schools Rugby selectors have announced the teams to represent the province at the 2016 Craven and Academy Weeks, which are both being held at Kearsney College near Durban in July.

Swartland of Malmesbury have seven players in the two squads, while Hermanus, Augsburg Gym and HTS Drostdy are also well represented.
Craven Week                                                          Academy Week

15. James Mao-Cheia (Hermanus)                             15. Chantin Wildschut (Groenberg)
14. Bradley van Turha (HTS Drostdy)                         14. Chrisham Lucas (Hermanus)
13. Berto le Roux (HTS Drostdy)                               13. Riduwaan Adams (Langeberg)
12. Anton du Toit (Swartland)                                  12. Chadd Fortuin (Augsburg Gym)
11. Caleb Dingaan (Weston)                                      11. Lukhanyo Magele (Worcester Gym)
10. Lloyd April (Hermanus)                                        10. Albert van Zyl (Calvinia)
9. Rick Jordaan (Klein Nederburg)                            9. Greagan Baron (Charlie Hofmeyr)
8. Charlie Gerber (Swartland)                                   8. Marco Griebenauw (Augsburg Gym)
7. Charl Schoeman (Worcester Gym)                        7. Jivan August (Weltevrede)
6. Michael Goodall (Hugenote)                                 6. Johan van der Merwe (Vredendal)
5. Albert Liebenberg (HTS Drostdy)                         5. Wihan Burger (Swartland)
4. Stiaan Basson (Vredendal)                                   4. Ricus Faul (Augsburg Gym)
3. Cohen Kiewiet (Hugenote)                                  3. Athi Majinga (Charlie Hofmeyr)
2. Niel Burger (Swartland)                                        2. Thys van der Merwe (Hermanus)
1. Kayden Kiewiet (Hugenote)                                 1. Dewald Vrey (Swartland)

16. Henry Hagen (Vredendal)                                    16. Devon Pietersen (New Orleans)
17. Igné Erasmus (Charlie Hofmeyr)                          17. Christoff Walker (Overberg)
18. Gerrit Bester (Dirkie Uys)                                   18. Werner Harms (Hugenote)
19. Jan-Ernst Terblanche (Swartland)                       19. Johandré  Brand (Augsburg Gym)
20. Bron-Lee Mouries (HTS Drostdy)                         20. Michael-Jan Otto (Hermanus)
21. Hanreco van Zyl (Stellenbosch)                           21. Keagan Johannes (Swartland)
22. Keenan Williams (New Orleans)                           22. Bradley Marthinus (Overberg)
23. Shandré Pietersen (Bergrivier)                            23. Junaide Karelse (Hawston)

Courtesy of StoopStats

Related Posts