ANNOUNCEMENT OF EP CRAVEN WEEK TEAMS

May 20 • Craven Week, Craven Week Teams, General News, School • 6810 Views • No Comments on ANNOUNCEMENT OF EP CRAVEN WEEK TEAMS

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Grey High lock Michael de Marco and St Andrew’s flyhalf Anthony Dakin will captain the EP Craven Week and EP Country teams at the Coca-Cola Craven Week to be hosted by Paul Roos Gymnasium in Stellenbosch in July.

The EP selectors also announced the teams to compete in the Coca-Cola Academy Grant Khomo Week to be played in Oudtshoorn, also in July.

The teams are:

EP Craven Week (15-1): Riaan van Rensburg (Framesby), Sihle Njezulu (Grey), Heino Bezuidenhout (Daniel Pienaar, vice-captain), Josiah Boafo (Grey), Mohamed Connelly (Grey), Curwin Bosch (Grey), Louis Strydom (Framesby), Kwezi Mafu (Grey), Ruben Pretorius (Framesby), Duan du Plessis (Daniel Pienaar), Michael de Marco (Grey, captain), Kamva Dilima (Grey), Pieter van Taak (Daniel Pienaar), Andre Lategan (Framesby), CJ van Niekerk (Marlow)

16-22: Arno le Roux (Marlow), Siwe Masosiwe (Grey), Zaci Sandi (St Andrew’s), Ruben le Roux (Framesby), Malan Marais (Framesby), Lubabalo Dobela (Grey), Khanyo Mafunda (Grey).

Head coach: Louis Gerber (Framesby); assistant coaches: Johan du Toit (Daniel Pienaar), Sizwe Kobese (Motherwell); manager: Shaun Felix (Humansdorp Secondary); conditioning coach: Stefan de Klerk (Framesby).

Craven Week Country (15-1): Athi Halom (Kingswood), Gevanhier Blom (Midlands Secondary), Siba Mzanywa (Kingswood), Josie Niewoudt (Nico Malan), Kwezi Ansah (Union High), Anthony Dakin (St Andrew’s, captain), Zander Stotter (Marlow), Dirk Staats (Nico Malan), Luyolo Tshangwina (Graeme), Janco Kruger (Aliwal North), Pieter Swanepoel (Nico Malan), Roux Jansen (Marlow), Mike van Breda (Kingswood), Michael Uys (Nico Malan, vice-captain), MC van Damme (Burgersdorp)

16-22: Wian Ferreira (Marlow), Ewan Pieters (Kingswood), Thembi Mangwana (Kingswood), Jason Liesmore (Kingswood), Khanyisa Thsuni (Union High), Xolile Mdlokovana (St Andrew’s), Grant Dixie (St Andrew’s).

Head coach: John de Vos (Midlands); assistant coaches: Damien Arends (Aliwal North), Gert van Wyk (Union High); manager: George Lamani (Nathaniel Nyaluza).

EP Academy (15-1): Nicky Ferreira (Grey), Sicole Tole (Muir), Emile du Plessis (Pearson), Aya Oliphant (Grey), Levert Pieterse (Brandwag), Denver Klue (Daniel Pienaar, captain), Yomelila Keswa (Muir), Sisona Makala (Victoria Park), Jean Smal (Daniel Pienaar), Matthew Lawson (Grey, vice-captain), Tristan Brown (Pearson), Ancel Velkers (Muir), Lwando Zinto (Muir), Apiwe Febana (Grey), Patrick van Taak (Daniel Pienaar)

16-22: Temba Boltina (Pearson), Tiaan Coetzee (Grey), Dylan Barendse (Grey), Donavan Stevens (Brandwag), Ethan Jantjies (Newton Tech), Kyle Scott (Pearson), Henco Pieterse (Brandwag).

Head coach: Jaco Jansen van Rensburg (Pearson); assistant coaches: Sebastian Hilpert (Newton), Xola Lupuwana (Masipatisane); manager: Reece Maarman (John Walton).

Academy Country (15-1): Chulumanco Chutu (Union High), Sinethemba Mkaza (Templeton, vice-captain), Stephan Botes (Marlow), Andre Kritzinger (Marlow), Khaya Mdingi (Aliwal North), Courtly Kameel (Volkskool), Luciano Douglas (Adelaide), Renier Pretorius (Marlow), Lifa Thabaneng (Middelburg), Herman du Plessis (Marlow, captain), Dwayne Temango (Marlow), Herman Greeff (Marlow), Brian Welman (Union High), Bongi Ziya (Union High), Franco Dreyer (Volkskool)

16-22: Juan van der Merwe (Union High), Rivaldo Marima (Midlands), Manona Bulela (Templeton), Dian Odendaal (Aliwal North), JC Conradie (Volkskool), Gerhard Potgieter (Marlow), Yonele Billie (Middelburg).

Head coach: Owen Stride (Aeroville); assistant coaches: Neil Schreuder (Volkskool), Neville Botha (Ukhanyo Secondary); manager: Jonathan Plaatjies (Templeton).

The dates for the weeks are:

July 6-9: Coca-Cola Academy Week; Isak Steyl Stadium in Vanderbijlpark

 

July 13-18: U18 Coca-Cola Craven Week; Paul Roos Gymnasium in Stellenbosch

Related Posts