Cell C Community Cup – Round 4 wrap

Mar 10 • Club Rugby, National, South Africa, Varsity & Club • 1989 Views • No Comments on Cell C Community Cup – Round 4 wrap

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Darren Colby of the Bloemfontein Crusaders during match 29 of the Cell C Community Cup rugby match between Bloemfontein Crusaders and Roodepoort held at the Clive Solomon stadium, Bloemfontein..Photo by Johan Pretorius/ImageSA

The pool stages of the Cell C Community Cup will reach a nail-biting climax across the country on Saturday, with four places in the Easter Championships in George still up for grabs and a multitude of permutations meaning as many as 10 teams could still qualify.

 

The final round will feature a number of ‘knockout’ matches, the most intriguing of which features wild cards SK Walmers and Raiders, who will advance should they beat GAP Despatch and Rustenburg Impala respectively. Adding further spice to these encounters is the fact that both wild cards will enjoy home-ground advantage.

 

Despatch’s hard-fought, bonus-point 30-20 victory over Aveng Moolmans Sishen on Saturday and Walmers’ spirited 30-18 defeat in Durban to reigning national open club champions Jonsson College Rovers has left both teams on 10 log points – thereby reducing their Pool A match at what is expected to be a sold-out Green Point Track in Cape Town (kick-off 16h00) as a straight eliminator to see who joins Rovers – who will finish top of the Pool regardless of the outcome – in George.

 

And in Johannesburg, Raiders, currently three points behind Rustenburg Impala and Roodepoort in Pool D, will not only leapfrog their Highveld rivals into top spot should they beat Impala with a bonus point, but  they will also ensure that Roodepoort are knocked out of the tournament, despite the West Rand side’s 34-15 away win over Bloemfontein Crusaders on Saturday and their 27-24 victory over Raiders in Round 3.

 

Impala, meanwhile, are assured of their Easter place as they are level with Roodepoort on 14 log points with a match in hand, and SARU tournament rules dictate that the first tie-breaker when two teams are tied on log points is the result of the match between the two sides – in this case, Impala’s 24-13 first-round victory over Roodepoort may prove crucial in the final outcome.

 

Pool B is just as intriguing. Pretoria Police qualified for George with an impressive 51-20 win over Rovers in Welkom, and they will finish unbeaten at the top of the group should they dispatch the winless Bloemfontein Police in a keenly-anticipated ‘Battle of the Bobbies’ derby in Pretoria.

 

Second place is, however, far from cut and dried, with Durbanville-Bellville needing to beat Welkom Rovers to book their place. A bonus-point victory for Rovers, on the other hand, may throw the statistical cat amongst the pigeons as it will mean they, Durbell and wild cards African Bombers all finish on 11 points.

 

And in Pool D, Broubart Old Selbornian kept their hopes alive when they came from behind to beat Pacaltsdorp Evergreens 19-13 in East London to move to third, one point behind Evergreens, who must now beat another wildcard, Roses United, on Saturday in the very last match of the pool stages to be assured of their place in the Easter Championships.

 

Brakpan, meanwhile, made sure they would finish top of Pool D with a record 134-0 hammering of White River, who can however still provide the tournament with a crucial plot twist on Saturday should they bounce back to beat Old Selbornian at base.

 

To make matters even more interesting, Roses United could still slip through the back door should they beat Evergreens with a bonus point in Pacaltsdorp and White River shock Old Selbornian, who, it must be said, will face an energy-sapping round trip of 2,400km, searing Lowveld temperatures and a team playing for pride, as the East London side go in search of possibly the most valuable five points in their history.

 

Results, Round 4:

 

Pool A:

Jonsson College Rovers 30-18 SK Walmers

GAP Despatch 30-20 Aveng Moolmans Sishen

 

Pool B:

Welkom Rovers 20-51 Pretoria Police

Bloemfontein Police 19-34 African Bombers

 

Pool C:

Bloemfontein Crusaders 15-34 Roodepoort

BB Truck & Tractor Noordelikes 17-69 Rustenburg Impala

 

Pool D:

Brakpan 134-0 White River

Broubart Old Selbornian 19-13 Pacaltsdorp Evergreens

 

 

Logs after Round 4 (subject to official ratification):

 

TEAM

P

W

L

D

PF

PA

TF

TA

BP -7

BP T

Pts

Pool A
College Rovers (KZN) – Qualified top of Pool

3

3

0

0

122

59

17

7

0

3

15

GAP Despatch (EP)

3

2

1

0

114

81

16

9

0

2

10

SK Walmers (wild card, WP)

3

2

1

0

106

88

13

10

0

2

10

United Bulk Villagers Worcester (Bol)

3

1

2

0

73

136

7

19

0

0

4

Aveng Moolmans Sishen (Griquas)

4

0

4

0

96

147

10

17

2

1

3

Pool B

Pretoria Police (Blue Bulls) – Qualified

3

3

0

0

139

79

19

9

0

3

15

Durbanville-Bellville (WP)

3

2

1

0

166

81

26

11

0

3

11

African Bombers (EP)

4

2

2

0

128

143

16

22

0

3

11

Welkom Rovers (Griffons)

3

1

2

0

89

106

9

13

0

2

6

Bloemfontein Police (Free State)

3

0

3

0

59

172

9

24

0

0

0

Pool C

Rustenburg Impala (Leopards) – Qualified

3

3

0

0

162

47

22

5

0

2

14

Roodepoort (Lions)

4

3

1

0

158

91

21

11

0

2

14

Raiders (Lions)

3

2

1

0

102

45

13

4

1

2

11

BB Truck Noordelikes (Limpopo)

3

0

3

0

57

198

8

28

0

1

1

Bloemfontein Crusaders (Free State)

3

0

3

0

38

136

4

20

0

0

0

Pool D

Brakpan (Valke) – Qualified top of Pool

4

3

1

0

260

65

39

9

1

3

16

Evergreens (SWD)

3

2

1

0

89

63

13

9

1

1

10

Broubart Old Selbornians (Border)

3

2

1

0

53

53

6

7

1

0

9

Roses United (Boland)

3

1

2

0

119

149

17

22

1

2

7

White River (Mpumalanga)

3

0

3

0

56

247

9

37

0

1

1

 

 

Final-round fixtures – Saturday, 16 March (kick-off times subject to change):

Pool A:

Match 33 – SK Walmers vs GAP Despatch (Green Point Track, Cape Town, 16h00)

Match 34 – United Bulk Villagers Worcester vs Jonsson College Rovers (Boland Park, Worcester, 16h00)

Bye: Aveng Moolmans Sishen

Pool B:

Match 35 – Pretoria Police vs Bloemfontein Police (venue & k/o time tbc)

Match 36 – Durbanville-Bellville vs Welkom Rovers (Durbanville-Bellville Rugby Club, 16h30)

Bye: African Bombers

Pool C:

Match 37 – Raiders vs Rustenburg Impala (Bill Jardine Stadium, Johannesburg, 16h00)

Match 38 – Bloemfontein Crusaders vs BB Truck & Tractor Noordelikes, Clive Solomon Stadium, 16h00)

Bye: Roodepoort

Pool D:

Match 39 – White River vs Broubart Old Selbornian (White River Rugby Club, 16h00)

Match 40 – Pacaltsdorp Evergreens vs Roses United (Pacaltsdorp Sports Grounds, 16h00)

Bye: Brakpan

George Easter Championship quarter-final fixtures, Thursday 28 March (kick-off times tbc)

QF1 – Winner C vs Runner-up D

QF2 – Winner B vs Runner-up A (Despatch or SK Walmers)

QF3 – Winner D (Brakpan) vs Runner-up Pool C

QF4 – Winner A (College Rovers) vs Runner-up B

Related Posts