EP hosts U18 Girls Sevens Tournament

Jul 17 • General News, School, Sevens Rugby, Womans Rugby • 1724 Views • No Comments on EP hosts U18 Girls Sevens Tournament

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
The Eastern Province Rugby Union will be hosting the national Girls U18 Sevens tournament this weekend at the Rosedale Rugby Stadium in Uitenhage.

The tournament will host teamsof 12 girls each, representing Boland, Border, Border Country Districts, Eastern Province, Free State, Griquas, South West Districts and Western Province.

Each match will consist of two halves of 7 minutes, with a minute half time break. The finals will consist of 10 minutes each.

The first match will kick off at 10am, with Western Province playing SWD, and will run through to 3pm.

The second round of the competition will take place on Saturday, from 9am, with the finals taking place at 11:30am.

The teams are:

Boland:

1.

Zanilee Fransman

2.

Chante Jonathan

3.

Elmain Kastoor

4.

Leandra Isaacs

5.

Mareshe Arends

6.

Jay-Lee Swart

7.

Amy Gabriëls

8.

Stephanie Brander

9.

Leticha Fischer

10.

Monique Booysen

11.

Claudine Bani

12.

Shannon Jack

 

Border

1.

Liyabona Dudumashe

2.

Yanga Ndabeni

3.

Lusanda Dumke

4.

Sikelela Senti

5.

Zuzeka Ndzele

6.

Simamkele Namba

7.

Siphokazi Soxujwa

8.

Athakho Roji

9.

Khanya Ketani

10.

Sandisiwe Zwakala

11.

Baphelele Helwana

12.

Nomawethu Nomabenge

Border Country Districts

1.

Xolelwa Diliza

2.

Asisipho Dotwana

3.

Anele Nongqola

4.

Mbodli Sesethu

5.

Tsidi Dasheka

6.

Esethu Tyobosile

7.

Azinani Ngantweni

8.

Nasiphi Nkosaphantsi

9.

Philisiwe Dandala

10.

Hanise Yolanda

11.

Tshungwana Mliti

12.

Zwakala Andisiwe

 

Eastern Province

1.

Andiswa Thafi

2.

Buhle Somazi

3.

Lizelle Witbooi

4.

Britney Williams

5.

Celine James

6.

Asisipho Plaatjie

7.

Letitia Bambi

8.

Maxine Booysen

9.

Eldrika Baartman

10.

Lutho Sajini

11.

Niki Fitzgerald

12.

Luayne Williams

 

Free State

1.

Palesa Mosobela

2.

Pontsho Khetla

3.

Lerato Phakedi

4.

Palesa Hlaheng

5.

Lindi Madito

6.

Juanita Rowles

7.

Winstonia Swartz

8.

Pontsho Ranchobe

9.

Boitumelo Kgakatsi

10.

Victoria Leeuw

11.

Monique Bloem

12.

Goitseoone Nche

Griquas

1.

Chane Mostert

2.

Leilani Januarie

3.

Kayleisha Nero

4.

Petricia Swartbooi

5.

Sune van der Heever

6.

Zandri Vermeulen

7.

Monique Stuurman

8.

Darelyn Lewis

9.

Simone Cloete

10.

Selma Hendricks

11.

Candice Mangerman

12.

Marcelene Louw

 

SWD

1.

Prelene Peagram

2.

Shandre Jansen

3.

Fridia Khumalo

4.

Monique Reens

5.

Chystal Alexander

6.

Roleigh Jansen

7.

Jame-Leigh Gerhardus

8.

Monique Smith

9.

Genevie Rust

10.

Elezene Ewerts

11.

Shasley-ann Plaatjies

12.

Abigail Ndede

 

Western Province

1.

Thandiswa Ngwenze

2.

Azipheli Manitshane

3.

Sinazo Mcatsh

4.

Alicia Willemse

5.

Kirsten Conrad

6.

Zizipho Qaba

7.

Kimico Manuel

8.

Sinesisa Vuso

9.

Shaylin Simons

10.

Yusrah Francis

11.

Tatum Daniels

12.

Asanda Dudumashe

 

 

The Fixtures – Friday 18 July 2014:

10h00​Western Province vs SWD

10h22​Border vs Free State

10h44​Boland vs Border Country Districts

11h06​Griquas vs Eastern Province

11h28​Western Province vs Free State

11h50​Border vs SWD

12h12​Boland vs Eastern Province

12h34 ​Griquas vs Border Country Districts

13h34​Western Province vs Border

13h56​SWD vs Free State

14h18 ​Boland vs Griquas

14h40​Border Country Districts vs Eastern Province

 

Related Posts