Junior Springboks JWC Fixtures, Results, Stats & Player Profiles 13 June 2013

Jun 13 • BabyBoks U20, General News, International, Junior Rugby, JWC Fixtures & Results, World Rugby Junior Championship • 4941 Views • No Comments on Junior Springboks JWC Fixtures, Results, Stats & Player Profiles 13 June 2013

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

The SA Under-20 team to face France on Thursday, 13 June in La Roche-sur-Yon:

15. Cheslin Kolbe (DHL Western Province)
14. Luther Obi (Platinum Leopard)
13. Dries Swanepoel (Vodacom Blue Bulls)
12. Rohan Janse van Rensburg (Vodacom Blue Bulls)
11. Seabelo Senatla (SARU contracted)
10. Handré Pollard (Vodacom Blue Bulls)
9.   Hanco Venter (The Sharks)
8. Ruan Steenkamp (Vodacom Blue Bulls)
7. Jacques du Plessis (Vodacom Blue Bulls)
6. Roelof Smit (Vodacom Blue Bulls)
5. Dennis Visser (Vodacom Blue Bulls)
4. Irné Herbst (Vodacom Blue Bulls)
3. Marné Coetzee (The Sharks)
2. Jacques du Toit (Toyota Free State Cheetahs)
1. Sti Sithole (DHL Western Province)

Reserves:
16. Andrew Beerwinkel (Vodacom Blue Bulls)
17. Mike Willemse (DHL Western Province)
18. Jannes Kirsten (Vodacom Blue Bulls)
19. Aidon Davis (EP Kings)
20. Percy Williams (MTN Golden Lions)
21. Robert du Preez (The Sharks)
22. Jesse Kriel (Vodacom Blue Bulls)
23. Devon Martinus (MTN Golden Lions

 

Pool Standing of JWC on 13 June 2013

A
Team P W D L PF PA TF TA BP PTS
South Africa 2 2 0 0 128 24 19 3 1 9
England 2 1 0 1 54 37 6 3 1 5
France 2 1 0 1 51 33 6 3 1 5
USA 2 0 0 2 3 142 0 22 0 0
B
Team P W D L PF PA TF TA BP PTS
New Zealand 2 2 0 0 73 16 10 1 1 9
Ireland 2 2 0 0 65 18 7 2 1 9
Australia 2 0 0 2 25 33 3 2 2 2
Fiji 2 0 0 2 9 105 0 15 0 0
C
Team P W D L PF PA TF TA BP PTS
Wales 2 2 0 0 68 24 8 2 1 9
Argentina 2 2 0 0 72 29 7 3 1 9
Scotland 2 0 0 2 34 70 4 6 1 1
Samoa 2 0 0 2 19 70 1 9 0 0
P=Played; W=Won; D=Draw; L=Lost; PF=Points For; PA=Points Against; TF=Tries For;TA=Tries Against; BP=Bonus Points; PTS=Points

Team & Player Stats 12 June 2013

Team Stats 2013 Points
South Africa 128
New Zealand 73
Argentina 72
Wales 68
Ireland 65
England 54
France 51
Scotland 34
Australia 25
Samoa 19
Fiji 9
USA 3
Player Stats 2013 Team Points
Patricio Fernandez Argentina 36
Seabelo Senatla South Africa 30
Sam Davies Wales 28
Robert Du Preez South Africa 28
Tom Daly Ireland 25
Henry Slade England 24
Rory Scholes Ireland 15
Tommy Allan Scotland 14
Vincent Mallet France 13
Tayler Adams New Zealand 10
Jack Clifford England 10
Michael Collins New Zealand 10
Fa’asiu Fuatai New Zealand 10
Justin Geduld South Africa 10
Jesse Kriel South Africa 10
Luther Obi South Africa 10
Darren Sweetnam Ireland 10
Leroy Van Dam New Zealand 10
Mike Willemse South Africa 10
Faranisisi Fenika Samoa 9

JWC Fixtures & Results 13 June 2013

A
05 Jun, 18:45 France 6-30 England Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
05 Jun, 20:45 South Africa 97-0 USA Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
09 Jun, 16:45 South Africa 31-24 England Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
09 Jun, 18:45 France 45-3 USA Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
13 Jun, 18:45 England 109 – 0 USA Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
13 Jun, 20:45 France 19 – 26 South Africa Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
B
05 Jun, 18:45 Ireland 19-15 Australia Stade de la Rabine, Vannes
05 Jun, 20:45 New Zealand 59-6 Fiji Stade de la Rabine, Vannes
09 Jun, 18:45 Ireland 46-3 Fiji Stade de la Rabine, Vannes
09 Jun, 20:45 New Zealand 14-10 Australia Stade de la Rabine, Vannes
13 Jun, 18:45 New Zealand 31 – 26 Ireland Stade de la Rabine, Vannes
13 Jun, 20:45 Australia 46 – 12 Fiji Stade de la Rabine, Vannes
C
05 Jun, 18:00 Wales 42-3 Samoa Stade Pascal Laporte, Nantes
05 Jun, 20:00 Argentina 44-13 Scotland Stade Pascal Laporte, Nantes
09 Jun, 15:00 Argentina 28-16 Samoa Stade Pascal Laporte, Nantes
09 Jun, 17:00 Wales 26-21 Scotland Stade Pascal Laporte, Nantes
13 Jun, 16:45 Wales 25 – 0 Argentina Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
13 Jun, 19:00 Scotland 36 – 33 Samoa Stade Pascal Laporte, Nantes
9th Place Semi Final
18 Jun, 18:00 10th Seed 11th Seed Stade Pascal Laporte, Nantes
18 Jun, 20:15 9th Seed 12th Seed Stade Pascal Laporte, Nantes
5th Place Semi Final
18 Jun, 18:00 6th Seed 7th Seed Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
18 Jun, 20:15 5th Seed 8th Seed Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
Semi Finals
18 Jun, 0:00 2nd Seed 3rd Seed Stade de la Rabine, Vannes
18 Jun, 0:00 1st Seed 4th Seed Stade de la Rabine, Vannes
11th Place Play-Off
23 Jun, 17:15 Loser Match 19 Loser Match 20 Stade Pascal Laporte, Nantes
9th Place Play-Off
23 Jun, 15:00 Winner Match 19 Winner Match 20 Stade Pascal Laporte, Nantes
7th Place Play-Off
23 Jun, 15:00 Loser Match 21 Loser Match 22 Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
5th Place Play-Off
23 Jun, 17:15 Winner Match 21 Winner Match 22 Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
3rd Place Play-Off
23 Jun, 15:15 Loser Match 23 Loser Match 24 Stade de la Rabine, Vannes
Finals
23 Jun, 18:45 Winner Match 23 Winner Match 24 Stade de la Rabine, Vannes

Related Posts