The 2012 SWD EAGLES u18 Craven Week, u18 Academy Week & Grant Khomo Week teams announced

Jun 14 • Craven Week, Craven Week Teams, School • 5733 Views • No Comments on The 2012 SWD EAGLES u18 Craven Week, u18 Academy Week & Grant Khomo Week teams announced

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
SWD Eagles emblem logo

SWD Eagles emblem logo

The South Western Districts Eagles (SWD Rugby Union) have announced their u18 & u16 teams to participate at 2012 Coca-Cola u18 Craven Week in Port Elizabeth, Academy Week in Wellington & Grant Khomo Week at Johannesburg (UJ).

u18 SWD Eagles (2012 Craven Week)
u18 Craven Week held at Port Elizabeth from 8-14 July 2012

15 Ganfried May (Hoërskool Oudtshoorn)
14 JP Coetzee (Hoër Landbouskool Oakdale)
13 D Januarie (Vice Captain – Hoërskool Oudtshoorn)
12 W Gelant (Hoërskool Outeniqua)
11 D van der Merwe (Hoërskool Outeniqua)
10 D Human (Hoërskool Outeniqua)
9 R Malan (Hoërskool Outeniqua)
8 J Rudolph (Hoër Landbouskool Oakdale)
7 D van Vuuren (Hoërskool Outeniqua)
6 T Vermeulen (Captain – Hoërskool Outeniqua)
5 J Schoeman (Hoërskool Outeniqua)
4 E Cloete (Hoërskool Outeniqua)
3 K van Schalkwyk (Hoër Landbouskool Oakdale)
2 R Steenkamp (Hoërskool Outeniqua)
1 M Oosthuizen (Hoërskool Outeniqua)

Reserves:
16 S Snyman (Hoër Landbouskool Oakdale)
17 S Grundlingh (Hoërskool Outeniqua)
18 J van Staaden (Hoër Landbouskool Oakdale)
19 G Malan (Hoërskool Outeniqua)
20 L Eksteen (Hoërskool Outeniqua)
21 D Schoeman (Hoërskool Outeniqua)
22 M Brïers (Hoër Landbouskool Oakdale)

Coach: Kobus Fielies (Sao Bras Secondary School) & Jacques Wolfwaart (Hoërskool Outeniqua)
Manager: Chris Hendricks (Gerrit du Plessis Sekondêr)

 

u18 SWD Eagles (2012 Academy Week)
Academy Week held at Wellington 1-5 July 2012

15 M Saayman (Sao Bras Secondary School)
14 D Beukes (Hoër Landbouskool Oakdale)
13 J Onkers (Hoërskool Oudtshoorn)
12 E Botha (PW Botha College)
11 L Gordon (Hoër Landbouskool Oakdale)
10 A Moolman (Hoër Landbouskool Oakdale)
9 Johan Steyn (Vice Captain – Langenhoven Gimnasium)
8 Jolin Saptou (Hoërskool Oudtshoorn)
7 W Oosthuizen (Langenhoven Gimnasium)
6 Bester Olivier (Langenhoven Gimnasium)
5 P Rall (Captain – Hoër Landbouskool Oakdale)
4 D van der Berg (Hoër Landbouskool Oakdale)
3 H Liebenberg (Hoër Landbouskool Oakdale)
2 D Haas (Langenhoven Gimnasium)
1 D Marais (Hoër Landbouskool Oakdale)

Reserves:
16 John Henry Schmitt (Hoërskool Oudtshoorn)
17 G Nel (Hoërskool Outeniqua)
18 J Cornelius (George High School)
19 C October
20 T du Preez (Hoërskool Punt)
21 P Japhta (Hoërskool Kairos)
22 L Nomdoe (Albertinia High School)

Coach: Stefan Joubert (PW Botha College) & Robert Seconds (Hillcrest High School)
Manager: Rodney Thomas (Gerrit du Plessis Sekondêr)

 

u16 SWD Eagles (2012 Grant Khomo Week)
Held at University of Johannesburg 1-5 July 2012

15 Niven Langdown (Hoërskool Outeniqua)
14 Curtley Prins (Hoërskool Outeniqua)
13 Justin Bekker (Langenhoven Gimnasium)
12 JT Jackson (Hoër Landbouskool Oakdale)
11 Clayton Kiewiets (Hoërskool Outeniqua)
10 Keanon Tarrentaal (Hoërskool Outeniqua)
9 Mariuse White (Captain – Hoër Landbouskool Oakdale)
8 Daniel Maree (Vice Captain – Hoër Landbouskool Oakdale)
7 Jaden Scholtz (Langenhoven Gimnasium)
6 Pieter Gouws (Hoër Landbouskool Oakdale)
5 Eduard Zandberg (Hoërskool Outeniqua)
4 Christiaan van Zyl (Hoër Landbouskool Oakdale)
3 Wynand de Necker (Hoërskool Outeniqua)
2 Gian Wagenaar (Hoër Landbouskool Oakdale)
1 Riaan Kleyn (Hoërskool Outeniqua)

Reserves:
16 Duvin Jacobs (Hoërskool Kairos)
17 Vogin Talmaggies (Hoër Landbouskool Oakdale)
18 Anton Smit (Hoërskool Outeniqua)
19 Armand Heunis (Hoër Landbouskool Oakdale)
20 Ruan Barnard (Hoër Landbouskool Oakdale)
21 Dominque Smit (Langenhoven Gimnasium)
22 Graig Booysen (Pacaltsdorp Sekondêr)

Coach: Malan du Plessis (Hoër Landbouskool Oakdale) & Robert Gerber (Hoërskool Outeniqua)
Manager: George Nieuweveldt (Parkdene Secondary School)

Related Posts