#PINDAN #PREMIERGRADE PREVIEW: ROUND 4

May 1 • Australia, General News • 1933 Views • Comments Off on #PINDAN #PREMIERGRADE PREVIEW: ROUND 4

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Saturday, 2 May, 2015

Kick-off times:

First Grade: 3.30pm

Reserve Grade: 1.50pm

Under 19: 12.30pm

 

Match of the Round: Associates v Nedlands at Allen Park, Swanbourne

 

Table-topping Associates return to Allen Park for their first home game of the 2015 Pindan Premier Grade season this Saturday when they take on fifth-placed Nedlands.

 

‘Soaks’ have been dominant so far this season, boasting a massive positive points difference of 133 after just three games. In their lasting outing, the Swanbourne club put on a fine display of attacking rugby, running in ten tries against Perth Bayswater with Johannes Momsen and Dean Taylor-Menzies both scoring doubles.

 

Sitting pretty on top of the ladder, Associates will be keen to maintain pole position in front of their home crowd but will face a much tougher test in a strong Nedlands outfit.

 

Nedlands have begun to hit their stride in 2015, putting together two consecutive wins with the most recent being a 36-point hammering of Wanneroo, 41-5.

 

Last year’s minor premiers currently sit just outside of the top four and will be intent on upsetting the ‘Soaks’ faithful and maintain their winning form.

 

Associates: 1. Ehipa (Pa) Thompson, 2. Liam Gribben, 3. John Ogilivie, 4. Lachlan Valentine, 5. Peter Trend, 6. Blake Taylor-Menzies, 7. Michael Hardwick, 8. Al Rovira, 9. Liam Marama, 10. HP Momsen, 11. Casper Nell, 12. Altus Momsen, 13. Nick Fielding, 14. Ronan Colleran, 15. Robbie Ingram.

Nedlands: 1. Joseph Ritchie, 2. Anaru Rangi, 3. Jermaine Ainsley, 4. Michael Egan, 5. Colm Walsh, 6. Andries Van Der Westhuizen, 7. Shane Hemi, 8. Tevin Ferris, 9. Michael Ruru, 10. Dylan Loversidge, 11. Alvin Lau, 12. Louis Saunders-Loder, 13. Lewis Marshall, 14. Zachary Palmer, 15. Kauri Cudd.

 

Kalamunda v Perth Bayswater at Hartfield Park, Forrestfield

Hartfield Park will play host to a desperate encounter this weekend when Kalamunda and Perth Bayswater collide with both sides chasing their first wins of the season.

 

Kalamunda suffered yet another close loss last round. The Bulls led Wests Scarborough at the mid-way point of the second half but failed to close out the match, going down to the Boars, 37-27. After a tough draw to start the season, the Bulls will be keen to get a win on the board in Saturday’s clash and build momentum for the rest of the year.

 

Perth Bayswater have had a tough start to the season in the first three rounds, including last round’s 66-5 loss at the hands of the top-placed Associates, but will be looking to come back from the week off with added intensity to chase down their first victory of the year.

 

Kalamunda: 1.Aaron Minnet, 2. Benjamin Rumble, 3. Beau King, 4. Matthew Dessauvagie, 5.Nikau Rangiwhetu (c), 6. Russell Burgess (c), 7. Auega Seumanutafa, 8. Leo Auvaa, 9. Ryan Black, 10. Aaron Murphy, 11. Faamanatu Apineru, 12. Tama Makamaka, 13. J’None Tuitavake, 14. Daley Harper, 15. Preston Elama.

Perth Bayswater: 1. Neil Boland, 2. Chris Temple, 3. Adam Grant, 4. Sebastion Nunez, 5. Jonathon Stanley, 6. Douglas Grey-Hull, 7. Jake Buist, 8. Ngaruhe Jones, 9. Troy Mete, 10. Dylan Timu, 11. Francois Beuhes, 12. Kolia Konelio, 13. Jesse Shech, 14. Tekotuku Teaute, 15. Wayne Thompson.

 

Palmyra v UWA at Tompkins Park, Alfred Cove

Palmyra will get their first opportunity to defend the RugbyWA Cup this weekend, when they take on UWA at Tompkins Park.

 

Palmyra were impressive in taking the silverware last round, outlasting a determined Joondalup outfit, 26-13, to claim their second win of the season. “Paly” current sit fourth on the ladder ahead of Nedlands and Joondalup on points difference and will be set on cementing their position in front of their home crowd this weekend.

 

After a faltering start to their title defence, UWA will look to get back on track this weekend.

 

UWA failed to fire a shot against Cottesloe last round in the grand final rematch, going down the Gulls, 31-7, to find themselves currently in 8th place on the ladder.

 

Still boasting plenty of firepower in their line-up, the students will be focused on claiming their second win of the season and climbing back towards the four.

 

Palmyra: 1. Steve Mangan, 2. Zinzan Ranfield-Kake, 3. Jed Rushford, 4. Phil O’Connor, 5. Gerard De Klerk, 6. Onehunga Havilli, 7. David Hull, 8. Matt White, 9. Brian Jurisich, 10. Jonny Alston, 11. Tommy Foster, 12. Vinnie Booiman, 13. Va’a Mailai, 14. Panashe Kamhara, 15. Tutere Waenga.

UWA: 1. Nevin Mills, 2. Jason Vassilly, 3. Jacob Gianoli, 4. Jeremy Smith, 5. Brent Murphy, 6. Tala Moli, 7. Cian O’Connor, 8. Richard Hardwick, 9. Ethan Carlisle, 10. Kris Setu, 11. Christian Joubert, 12. Mike Beattie, 13. Ben Taylor, 14. Levon Kvas-Rothwell, 15. Clay Uyen.

 

Wanneroo v Cottesloe at Kingsway Reserve, Landsdale

Cottesloe will look to maintain their undefeated record when they take on Wanneroo at Kingsway Reserve on Saturday.

 

The Gulls were impressive in round three with a dominant victory over UWA in front of their home crowd, 31-7. They ran in five tries against the students with winger Ivan Wright crossing twice to register his third try of the season is as many games.

 

Sitting comfortably in second place, Cottesloe will be intent on maintaining both their attacking firepower – that has already seen them claim two bonus point victories – and resolute defence against Wanneroo.

 

After three rounds the ‘Roodogs’ are still chasing their first win of the 2015 Pindan Premier Grade season. In their last outing, Wanneroo was overpowered by Nedlands, 41-5. The young Wanneroo side will have regrouped over the ANZAC long weekend and will look to try and cause an upset in front of their supporters.

 

Wanneroo: 1. Andre Roux,  2. Scott Cornell, 3. Goliath Nikora, 4. Brian Khaemba, 5. Bradley Cambell, 6. Michael Bailey, 7. Jarred Rees, 8. Nathen Iro, 9. Tana Puki, 10. Timothy Koiatu, 11. Michael Wilson, 12. Aiden Guenole, 13. Andrew King, 14. Kohe Kawaguchi, 15. Ceri Cummings.

Cottesloe: Not Provided

 

Wests Scarborough v Joondalup at Bennett Park, Scarborough

Wests Scarborough get their first look at the competition’s newest side when they take on Joondalup at Bennett Park this weekend.

 

The Boars had a scare in round three against Kalamunda, but were able to turn a second half deficit into a bonus point victory, winning 37-27. Despite getting the win over the Bulls, ‘Wests’ will be disappointed to have conceded four tries and will be keen to improve their defence against a dangerous Brothers outfit.

 

Joondalup was brought back to earth in round three, suffering their first defeat of their short Pindan Premier Grade existence in a 26-13 loss to Palmyra.

 

In what will be their toughest test yet, Joondalup will look to challenge the Boars in front of their home crowd and continue to turn heads in their maiden season.

 

Wests Scarborough: 1. Chris Kidd, 2. Conan Houkamau, 3. Bernard Hala-Poi, 4. Tom Oday, 5. Rory Walton, 6. Lorenzo Devilliars, 7. Keith Andrews, 8. Pierre Roberts, 9. Michael Marshall, 10. AJ Alatimu, 11. Walter Koteka, 12. Saula Fifita, 13. Sheldon Tarawa, 14. Brad Lacey, 15. Albert Nikoro

Joondalup Brothers: 1.Tristan Schneider, 2. Liewellyn Lottering, 3. TBC, 4. Mattew Hall, 5. Ryan Williams, 6. Tamati Timoko, 7. Adam Wallis, 8. Mark Jackson, 9. Johann Louw, 10. Tamati Young, 11. Michael Connolly, 12. James Wepener, 13. Maalonga Konelio, 14. Ellis Caveill, 15. Lui Guivalu.

 

Related Posts

« »